Утрински Весник
Свет

Најмалку 15 војници загинаа во пожар во касарна во Ерменија

Најмалку 15 војници загинаа во пожар во касарна во Ерменија

Најмалку 15 војници загинаа, а тројца се повредени во пожар во касарна на истокот на Ерменија, соопшти денеска Министерството за одбрана.

dobivaj vesti na viber

Министерството соопшти дека тројца повредени војници се во тешка состојба.

Пожарот избувнал околу 1:30 часот утринава по локално време (23:30 часот по средноевропско време) во селото Азат во источниот регион на Гегаркуник. Причината се уште не е утврдена.

Кавкаската земја со околу три милиони жители сè уште се опоравува од тежок пораз во конфликтот со соседен Азербејџан во 2020 година за регионот Нагорно-Карабах и политичката криза што следеше.

Иако големите борби за таа област завршија, се уште има тензии меѓу двете земји околу границата,пренесе Танјуг.

Можете да прочитате

Екс полицајци обвинети за убиство

Лавров по посетата на Африка: Русија останува посветена на извозот на храна во сиромашните земји

Трамп: Прво тенкови, па потоа нуклеарно оружје