Утрински Весник
Спорт

На крајот Американците останаа без медал – Канада со брoнза по драматичното продолжение

На крајот Американците останаа без медал – Канада со брoнза по драматичното продолжение

Најголемите фаворити, кошаркарската репрезентација на САД остана без медал на Светското првенство во Јапонија, Индонезија и Филипините, откако во драматична борба за третото место, загубија од Канада со 127:118 (34:25, 24:31, 33:26, 20:29, 16:7).

dobivaj vesti na viber

По изненадувачкиот пораз од Германија, Американците под водство на тренерот Стив Кер, повторно беа фаворити и против своите соседи, но имаа полошо отварање на мечот, по што цело време се обидуваа да се вратат во игра. Тие успеаја да примораат продолженија со тројка во последните секунди од мечот преку Мајкал Бриџис, но потоа во продолжението Канаѓаните беа подобри и заслужено стигнаа до бронзениот медал.

Ова е прв медал на Светските првенства за Канада, додека Американците, неочекувано, втор Мундобаскет во низа остануваат без одличје.

Во големото финале од 14:40 часот, Србија ја пречекува Германија во европско финале.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања