Утрински Весник
Свет

Лавров: Благодарение на земјите од глобалниот југ, Украина не ја засени агендата на Г20

Лавров: Благодарение на земјите од глобалниот југ, Украина не ја засени агендата на Г20

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров го нарече успешен самитот на Г-20 во Индија и рече дека поради консолидираната позиција на земјите од глобалниот југ, Русија успеала да се погрижи агендата на Г-20 да не биде засенета од украинскиот конфликт.

dobivaj vesti na viber

Групата Г20 вчера на самитот усвои декларација за консензус, во која избегна да ја осуди Русија за војната во Украина, но ги повика сите земји да не користат сила за заземање територии.

Руската инвазија на Украина во 2022 година остави десетици илјади мртви, милиони раселени и предизвика економски превирања ширум светот. Москва, која вели дека спроведува „специјална воена операција“ таму, негира дека извршила какви било злосторства. Лавров, исто така, рече дека Русија е подготвена да се врати на Црноморскиот договор за жито штом ќе се исполнат нивните услови.

Русија го напушти договорот во јули, една година откако беше постигнат со посредство на Обединетите нации и Турција, жалејќи се дека нејзиниот сопствен извоз на храна и ѓубрива се соочува со пречки и дека недоволно украинско жито оди во ранливите земји.

Лавров рече дека Русија ги цени обидите на Обединетите нации да ги олеснат преговорите за житото, но дека „преговорите се само со Западот“.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина