Утрински Весник
Спорт

На клупското СП, судиите ќе им ги објаснуваат ВАР одлуките на гледачите

На клупското СП, судиите ќе им ги објаснуваат ВАР одлуките на гледачите

Фудбалските судии на Светското клупско првенство кое почнува следната недела, ќе ги објаснуваат своите ВАР-одлуки на фановите на стадионите и пред ТВ-екраните, потврди ФИФА.

dobivaj vesti na viber

Ова е дел од „пробата“ во организација на Бордот на интернационални фудблски асоцијации (ИФАБ), телото кое ги одредува правилата на фудбалската игра со цел судиските одлуки да бидат појасни.

Судиите ќе носат микрофони, преку кои ќе ги објаснуваат своите одлуки по низата контроверзи со ВАР технологијата кои не престануваат и по неколку години користење на системот.

Можете да прочитате

Лука Модриќ влезе во игра и по шест минути со гол му донесе победа на Реал

Ливерпул го победи Челзи и го освои трофејот во Лига купот

(ВИДЕО) По тежок директен судир со глави играчот на Бордо заврши во кома