Утрински Весник
Магазин

На 93 години се ожени космонаутот Баз Олдрин -„Возбудени сме како тинејџери“

На 93 години се ожени  космонаутот Баз Олдрин -„Возбудени сме како тинејџери“

Познатиот космонаут Баз Олдрин, пилотот на мисијата „Аполо 11“ и вториот човек кој чекорел на Месечината по Нил Армстронг во 1969 година, на својот 93-ти роденден по четврти пат стапнал на лудиот камен.

dobivaj vesti na viber

„Возбудени сме како тинејџери кои побегнале од своите родители за да се венчаат“, напиша Олдрин на Твитер.

На 20 јануари, космонаутот се ожени со својата долгогодишна избраничка, докторката по хемиски инженеринг Анка Фаур, извршен потпретседател на „Buzz Aldrin Ventures“, пренесува BBC.

„Аполо 11“ беше лансиран на 16 јули 1969 година со екипаж составен од тројца космонаути: Нил Армстронг, Едвин Баз Олдрин и Мајкл Колинс.

На 21 јули 1969 година, Нил Армстронг стана првиот човек што стапнал на Месечината, а набрзо му се придружил и Баз Олдрин.

Можете да прочитате

Шерон Стоун: Глумев со големи ѕвезди, но тие мразат жени, само двајца актери не се такви

Брус Вилис блед и уморен, актерот „уловен“ на улиците во Лос Анџелес

Заработуваат повеќе и од програмерите, платите одат и до 10.000 евра