Утрински Весник
Магазин

На 115-годишна возраст, во Венецуела, почина најстариот човек на светот

Najstariji.jpg
Ss2

Најстариот човек на светот, Хуан Винсенте Перез Мора, почина на 115-годишна возраст во Венецуела.

Мора, роден на 27 мај 1909 година, влезе во Гинисовата книга на рекорди во 2022 година како најстар човек на светот, а претседателот на Венецуела, Николас Мадуро изрази сочувство до неговото семејство и сите негови сограѓани од градот Ел Кобра, од државата Тачира.

Ss1

Најстариот човек на светот зад себе остави 11 деца, 41 внук и 18 правнуци и 12 правнуци, пренесува „Сан“.

„Тој секогаш ќе биде симбол на добрина, мудрост и радост, поради што неговото наследство ќе живее вечно во нашите срца и животи“, рече гувернерот на Тачира, Фреди Бернал.

Тој беше во брак 60 години со Едиофина дел Росарио Гарсија, која почина во 1997 година.

Ss1

Можете да прочитате

Дејвид Бекам ја изнесе на грб сопругата Викторија од роденденската забава

Една од најпопуларните атракции во Барселона „избришана“ од Гугл и Епл Мапс

Најдобри чаеви за детоксикација на телото