Утрински Весник
Спорт

МЗТ Скопје поради слободните фрлања се „лизна“ против ФМП

МЗТ Скопје поради слободните фрлања се „лизна“ против ФМП

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром загубија со 101:97 на гостувањето во Белград против ФМП во АБА-лигата. Со одлична игра во последната четвртина тие дојдоа на чекор до израмнување (97:96), но Кефи не реализира клучно слободно фрлање за да дојде мечот во егал на 11 секунди пред крајот.

dobivaj vesti na viber

Првата четвртина ја доби ФМП со 33:24, но МЗТ Скопје возврати во вториот период и на одмор замина со два поена негатива (55:53).

Третата четвртина повторно им припадна на домашните кошаркари, а избраниците на Александар Петровиќ се кренаа во финишот. Сепак, на крајот забележаа нов пораз.

Паулиус Валинскас со 19 поени беше најефикасен во редовите на ФМП, додека Мајкл Кефи и Страхиња Мичовиќ постигнаа по 18 кошеви за тимот на МЗТ Скопје Аеродром.

Можете да прочитате

Швајцарија ги искористи сите „дупки“ во одбраната на Србија за осминафинале, Камерун прв го победи Бразил!

Мекларен ги продаде историските болиди на Бахреин!

Роналдо откако се откажал од 16 милиони фунти од Јунајтед пратил порака: Слободен како птица