Мусијала ги инспирираше Баерн за прекинување на лошата серија

Баерн Минхен, предводен од фантастичниот Џамал Мусијала, стигна до 4:0 победа над Баер Леверкузен во првиот меч од осмото коло на Бундеслигата, за да се прекине лошата серија од четири меча без победа во германскиот шампионат за Баварците.

Несомнено, прва ѕвезда на мечот беше 19-годишниот Мусијала, кој во првото полувреме имаше еден гол и две асистенции за да го реши победникот на мечот. Тој веќе во третата минута му асистираше на Лирој Сане за водство на Баварците, кои играа во својот традиционален дрес за Октоберфест, за о 17. минута и самиот да се запише во листата на стрелците. Доминацијата на тимот на Јулијан Нагелсман беше потврдена во 39. минута, кога Мусијала му асистираше на Садио Мане за 3:0. Капитенот Томас Милер во 83. минута ги постави конечните 4:0 по катастрофалната грешка на голманот на „фармацевтите“, Лукаш Храдецки.

Баерн сега се на второто место во Бундеслигата со 15 поени, два помалку од изненадувачкиот лидер Унион Берлин, додека Леверкузен продолжува со катастрофалниот старт на сезоната – се наоѓаат на 16. место на табелата со само пет поени по осум меча.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-42-42268”));