Утрински Весник
Спорт

Момче родено во 2008 година дебитираше за Сенегал

Момче родено во 2008 година дебитираше за Сенегал

Актуелниот шампион на Африка, Сенегал ја пречека Руанда во квалификациски натпревар за следното издание на Африканскиот куп на нации. На крајот фаворизираниот домаќин се изнамачи, одигра нерешено 1:1.

dobivaj vesti na viber

Водечкиот гол на Мамаду Камара во 66. минута длабоко во судиското надополнување беше поништен од Оливер Нијозима.

На овој натпревар во 71. минута беше испишана историјата на сенегалскиот фудбал. Во игра наместо Шеик Сабали влезе Амара Диуф, момче кое пред три месеци наполни 15 години. На точно 15 години и 94 дена Диуф стана најмладиот играч во историјата на националниот тим.

За малку ќе постигнеше гол за 2:0, но неговиот обид беше сопрен од голманот на Руанда. Селекторот на Сенегал, Алиу Сисе, го повика во А-тимот, откако го предводеше Сенегал до златото на Купот на нации на Африка до 17 години како најдобар стрелец на турнирот.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања