Утрински Весник
Спорт

Модриќ ќе ја предводи Хрватска на завршниот турнир на ЛН

Модриќ ќе ја предводи Хрватска на завршниот турнир на ЛН

На 12 јуни Хрватска ќе игра против Холандија во полуфиналето од Лигата на нации во Ротердам. Финалето и натпреварот за третото место ќе се играат на 18 јуни, а другата полуфинална двојка ќе ја сочинуваат Италија и Шпанија.

dobivaj vesti na viber

Подготовките на Хрватска ќе ги започне за две недели во Риека. Селекторот Златко Далиќ го објави списокот на играчи на кои ќе смета во борбата за трофејот. Хрватска на завршниот турнир ќе ја предводи Лука Модриќ.

На списокот првпат се најде младиот центарфор Дион Дрена Бељо (21), кој од јануари настапува во германски Аугсбург. Бељо му го зеде местото на Мислав Оршиќ, кој воопшто не игра во Саутемптон откако во јануари се пресели во овој клуб.

Голмани: Доминик Ливаковиќ (Динамо), Ивица Ивушиќ (Пафос), Недиљко Лабровиќ (Риека)

Одбрана: Јосип Јурановиќ (Унион Берлин), Домагој Вида (АЕК), Јошко Гвардиол (РБ Лајпциг), Јосип Шутало (Динамо), Мартин Ерлиќ (Сасуоло), Борна Соса (Штутгарт), Борна Баришиќ (Ренџерс), Јосип Станиши (Бајерн)

Ред за врска: Лука Модриќ (Реал Мадрид), Марцело Брозовиќ (Интер), Матео Ковачиќ (Челзи), Ловро Мајер (Рен), Никола Влашиќ (Торино), Марио Пашалиќ (Аталанта), Лука Иванушец (Динамо)

Напад: Иван Перишиќ (Тотенхем), Андреј Крамариќ (Хофенхајм), Марко Ливаја (Хајдук), Бруно Петковиќ (Динамо), Петар Муса (Бенфика), Дион Дрена Бељо (Аугсбург).

Можете да прочитате

Тепачка помеѓу српските навивачи и германската полиција во Минхен пред натпреварот меѓу Данска и Србија

ФСД ќе ја плати казната во УЕФА, а сметката ќе ја испорача до навивачите

Уапсени двајца криминалци – го уценувале семејството на Шумахер, барале 15 милиони евра