Утрински Весник
Спорт

„Мојот најлош тренер“: Кој сè и за кого го кажал ова?

„Мојот најлош тренер“: Кој сè и за кого го кажал ова?

Шпанската јавност со големо внимание го проследи интрвјуто на фудбалерот на Севилја Сусо. За радиото Канал Сур, Сусо зборуваше за аргентинскиот тренер Хорхе Сампаоли и времето поминато на клупата на клубот од Андалузија. Сусо го нарече Сампаоли „најлошиот тренер што некогаш го имал“.Сусо не е првиот, веројатно ниту последниот што ќе каже нешто такво во јавноста за својот тренер.

dobivaj vesti na viber

„Марка“, потсети на ситуациите во кои фудбалерите биле крајно незадоволни и издвои неколку изјави на сличен начин како изјавата на Сусо.

Златан Ибрахимовиќ – Пеп Гвардиола

За време на неговата кариера, Златан ја имаше привилегијата да работи со некои од најдобрите тренери во неговата ера, вклучувајќи го и Жозе Мурињо. Сепак, никогаш не успеа да најде заеднички јазик со Пеп Гвардиола.

Потсетувајќи се на периодот што го мина во Барселона, Ибрахимовиќ изјави:

„Сè зависи од егото на Гвардиола, од него зависи и како Халанд ќе игра за Манчестер сити. Мене и на некои други играчи не ни дозволи да бидеме тоа што сме“.

Никола Анелка – Рејмон Доменек

Анелка не беше олицетворение на стабилност во текот на неговата кариера, но се чини дека беше најнесреќен за време на настапот за француската репрезентација на Светското првенство во Јужна Африка 2010 година. Французите беа елиминирани во групата, а Анелка имаше што да каже за контроверзниот тренер.

„Најмногу ме боли тоа што тренерот не ме искористи на мојата позиција. Ако сакаше играч кој ќе го игра тоа, тогаш не мораше да ме повика“, изјави Никола Анелка.

Сантијаго Кањизарес – Роланд Куман

Холандскиот тренер беше тренер на Валенсија во сезоната 2007/2008, а меѓу стативите на клубот од „Местаља“ беше искусниот Сантијаго Кањизарес, легенда на клубот.

„Лилјаците“ имаа катастрофална сезона, ја завршија на десеттото место на табелата, а шпанскиот голман го критикуваше Куман.

„На тактичко ниво, Куман не можеше да им го даде на играчите тоа што им беше потребно. Исто така, не беше добар на тренинзите и не знаеше да не подготви за натпреварите“, изјави Канизарес, кој тогаш, исто како и Сусо, го нарече Куман „најлошиот тренер што го имал во кариерата“.

Роналдо – Хектор Купер

„Феноменот“ Роналдо мина една сезона под водство на аргентинскиот тренер Хектор Раул Купер, во Интер, но тоа беше доволно Бразилец да развие анимозитет кон Купер.

„Купер беше полош тренер од Капело. Барем Капело има успеси зад себе. Купер? Што освоил тој во кариерата?!“, изјави Роналдо.

Во сезоната под водство на Купер, Роналдо одигра само 16 натпревари и постигна седум гола поради повреди, но потоа се истакна на Светското првенство и го предводеше Бразил до титулата.

Марио Балотели – Роберто Манчини

Не е големо изненадување што свое место на оваа листа се најде и Марио Балотели. Балотели на еден тренинг во Манчестер сити остро тргна кон Скот Синклер, по што беше критикуван од тренерот на тимот Роберто Манчини. Работите отидоа дотаму што се фатиле за гуша, но на крајот успеаја односите да ги врата во нормала.

Уредниците на „Марка“, ги издвоија и конфликтите меѓу Папу Гомез и Џан Пјеро Гасперини во Аталанта, Пеп Гвардиола и Франк Рибери во Баерн и Маурисио Пелегрини и Хуан Роман Рикелме во Вилјареал.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања