Утрински Весник
Македонија

Млада жена почина по операција на клиника, нејзиниот сопруг бара одговори

Klinika.banskoliev 6.jpg

Откако 32-годишна жена од тетовско, почина на скопските клиники по влошување на состојбата по операција за вадење камен во бубрег, нејзиниот сопруг бара да ја дознае вистината – зошто завршила со смртен исход.

Тие биле родители на 5-годишно дете, кое сега остана без мајка.

Во телефонски разговор за Телма објаснува дека по направените првични анализи и лекарските совети, на 19 јуни на Клиниката за Урологија ѝ била направена првата интервенција, а поради крварење била вратена во операциона сала, при што и бил отстранет бубрегот, по што била префрлена на КАРИЛ, каде починала околу 1 часот по полноќ.

Сопругот вели дека ако треба ќе оди и преку правен пат, затоа што сака да ја знае вистината зошто толку се влошила сосојбата и починала.

-Резултатите од обдукцијата сопругот се ги уште чека. Добил отпусни писма од двете клиники, во кои е напишано дека по операцијата состојбата и се влошила со пад на притисокот и крварење, по што биле дадени крвни деривати, а поради понатамошно влошување била внесена во сала и бил изваден бубрегот, а потоа била префрлена на КАРИЛ каде и покрај сите преземени мерки настапила смрт, објави Телма.

Целиот разговор можете да го слушнете во прилогот на Телма

Можете да прочитате

Средба на Перински со Туркменоглу, Шеф на Канцеларијата на ЕБОР во Скопје

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСM

Приведен гостиварец поради кражба на велосипед