Утрински Весник
Свет

Министрите за надворешни работи на ЕУ разговараат за нови санкции против Русија, Унгарија најави можност од блокада

Министрите за надворешни работи на ЕУ разговараат за нови санкции против Русија, Унгарија најави можност од блокада

Руската инвазија на Украина ќе биде во центарот на дискусиите на министрите за надворешни работи на Европската унија денеска на нивниот состанок во Брисел, на кој ќе се разговара за новите санкции против Русија.

dobivaj vesti na viber

Главните градови на ЕУ допрва треба да се договорат за новите казнени мерки против Русија со цел да се спречи избегнувањето санкции преку земјите надвор од блокот како Казахстан, Ерменија и Обединетите Арапски Емирати, пренесуваат медиумите.

Унгарија се закани дека ќе ја блокира последната рунда санкции поради вклучувањето на најголемата банка во земјата, ОТП банка, на листата на потенцијални цели. За одлука е потребна едногласна одлука.

Новите санкции треба да бидат воведени и против Иран поради репресијата на режимот врз антивладините демонстрации кои дојдоа откако Техеран егзекутира уште тројца мажи во врска со протестите.

Министрите за надворешни работи на ЕУ, исто така, треба да разговараат за ситуацијата во Судан, откако Саудиска Арабија и САД посредуваа за седумдневен прекин на огнот меѓу завојуваните страни што треба да започне во понеделник.

На дневен ред е и работен ручек со министрите за надворешни работи на земјите од Западен Балкан. Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба преку видео ќе им се придружи на колегите од ЕУ.

Можете да прочитате

САД и В.Британија воведоа санкции кон Иран

Две девојчиња повредени во напад со нож пред училиште во Франција

Почина патник (33) на летот на Рајанер над Италија, во авионот била и неговата бремена сопруга