Утрински Весник
Балкан

Милановиќ: Хрватска е дното на ЕУ, само Бугарија е полоша

Screenshot 2024 04 27 152000.png

Претседателот на Република Хрватска Зоран Милановиќ денеска нагласи дека Хрватска е дното на ЕУ кога се гледаат поранешните социјалистички земји, и дека „единствено Бугарија е полоша од нас“ порачал хрватскиот претседател од Златар, каде присуствувал на свечената седница по повод Денот на градот.  -Бугарија е единствено полоша од нас и секое утро му се молиме на Бога ништо да не им се случи да има кој да биде последен….Тоа не е она со што треба да се задоволиме. Сега немам ништо со ниту една партија, ниту со ниту еден изборен список. За почеток, Хрватска мора да биде некаде на средина, а потоа да размислува да биде најдобра во конкуренција со Унгарија, Чешка, а не со Данска и Шведска, да биде како Словенија, која имаше менаџерски способности и среќа да се развие малку поинаку отколку Хрватска во изминатите 30 години и можете да го видите тоа, рече Милановиќ.

Можете да прочитате

Напад во училиште во Белград: насилна мајка ја претепала професорката по биологија, во полиција го признала делото

Мицотакис направи реконструкција на Владата, Герапетритис останува министер за надворешни работи

Над 44 степени највисоката максимална температура во Грција во текот на вчерашниот ден