Утрински Весник
Македонија

Мицкоски веќе шест дена го нема во јавноста, настапите во медиумите му носеле негативни поени?

Hristi An Mickoski 2.jpg

Во државава сите се подготвуваат за двојните избори оваа пролет, но она што е невообичаено е што шести ден лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски не е појавен во јавноста иако претходно тој секојдневно а некогаш и по два или три пати на ден имаше јавно настапи, објави на социјални медиуми, гостувања на телевизии…

Од она што како информација го добиваме од извори од ВМРО-ДПМНЕ, ПР агенциите кои го советуваат, му сугреирале на Мицкоски да не се појавува во јавност многу често, за да не си го расипе рејтингот иако кампањата само што не почнала и сите партии и лидери се со полни агенди.

На Мицкоски му се замерува и дека бил доста контрадикторен во своите изјави, за работното место кај неговиот татко, потоа за внесување на Бугарите во Уставот, а ососбено за немањето одговор на прашањето кој е планот на ВМРО-ДПМНЕ за европската интеграција на земјата.

И додека Мицкоски го нема, главна улога во јавноста зазема потпретседателот на партијата Александар Николоски, кој вчера го соопшти и името на носителот на листата во петтата изборна единица, иако по правило, таа улога на соопштување носители му припаѓа на претседателот на партијата, односно на Мицкоски.

Отсуството на Мицкоски коиндицира и со поднесување на кандидатурата на Гордана Силјановска-Давкова, која наместо со граѓански потписи е единствена кандидатка која на изборите „ќе трча“ со поддршка од 30 пратеници.

На профилите на социјалните мрежи Мицкоски својата последна објава ја има на 17 март, кога честита Прочка, а од истиот датум е и последната објава во која се споменува Мицкоски на сајтот на партијата.

Можете да прочитате

ЦУК: Со хеликоптерска помош ренџерите гасат пожар на Шара

Костадиновска – Стојчевска: Младите имаат право на спокојна и достинствена иднина

Спасовски: Кумановци најдобро знаат со Стево имаме европска иднина, а со лажните патриоти повторна изолација