Утрински Весник
Спорт

Меси ќе го потпише најголемиот договор во историјата на спортот

Меси ќе го потпише најголемиот договор во историјата на спортот

Лионел Меси нема да го продолжи договорот со ПСЖ и нема да се врати во Барселона. Клубот од „Ноу Камп“ и покрај големите желби да го врати Аргентинецот, нема пари за да го финансира овој проект.

dobivaj vesti na viber

Меси, според шпанските медиуми, одлуката околу својата иднина ќе ја донесе наредната недела. Во овој момент тој има две опции, кариерата да ја продолжи во Саудиска Арабија или во САД.

Ал Хилал, на Аргентинецот му го нуди најбогатиот договор во историјата на спортот. Доколку ја прифати понудата, Меси за две години ќе инкасира 1,2 милијарди евра.

Дејвид Бекам и Интер Мајами не можат да му понудат ваква плата, но му нудат некои други поволности, односно да заработи преку разни проекти во кој би бил инволвиран.

Можете да прочитате

Тепачка помеѓу српските навивачи и германската полиција во Минхен пред натпреварот меѓу Данска и Србија

ФСД ќе ја плати казната во УЕФА, а сметката ќе ја испорача до навивачите

Уапсени двајца криминалци – го уценувале семејството на Шумахер, барале 15 милиони евра