Утрински Весник
Бизнис

Мерката „гарантирана цена“ дава резултат, паѓаат цените, се грижиме за стандардот, велат од СДСМ

Мерката „гарантирана цена“ дава резултат, паѓаат цените, се грижиме за стандардот, велат од СДСМ

Владејачката СДСМ соопшти дека мерката „гарантирана цена“, што ја вовеле како партија, а е за намалување на цените на прехранбените производи е успешна и дава резултати.

dobivaj vesti na viber

Оттаму додаваат дека цените паѓаат на стотици основни прехранбени производи.

„Граѓаните по пониски цени купуваат леб, млеко, млечни производи, месо, брашно, јајца, ориз и многу други прехранбени артикли. Овие производи во маркетите се обележани со „гарантирана цена“ која е за 10 отсто пониска од цената по која се продавале на 1 август.

За дел од производите, кои енормно поскапеа од август досега, цената е спуштена и до 40%. Во наредниот период следува намалување и на цените на пијалаците“ велат од партијата.

Исто така, наведуваат дека инспекциите се на терен и проверуваат дали мерката за намалување на цените доследно се спроведува.

СДСМ со конкретни мерки и политики се грижи за граѓаните и го штити животниот стандард, порачаа од владејачката партија.

Можете да прочитате

За доматите, краставиците и пиперот не се намалуваат увозните давачки во октомври и ноември оти тогаш производството е најголемо, вели Николовски

ФЕЦ Новаци е далеку од најголема фотоволтаична електрана во регионот, вели ВМРО-ДПМНЕ

Битиќи – Дуџак: Она што нема да го направиме денес, ќе не чини многу поскапо утре