Утрински Весник
Спорт

Медведев го освои Рим и стигна до првиот трофеј на земја

Медведев го освои Рим и стигна до првиот трофеј на земја

Данил Медведев ја освои својата прва титула на земјена подлога во кариерата, откако во финалето во Рим го совлада Холгер Руне со 7:5, 7:5 за да додаде нов трофеј од Мастерс-серијата во својата колекција.

dobivaj vesti na viber

Русинот го следеше трендот на освојување турнири во различни градови – веќе има 20 пехари на 20 различни дестинации.

Руне се обиде да стане најмладиот шампион во „вечниот град“ од 2006 година, кога првпат триумфираше 19-годишниот Рафаел Надал.

Можете да прочитате

Покетино почна со чистката – Челси нема да го откупи договорот на Феликс

Де Лаурентис подготвил богата понуда за тренерот на Порто

Воска се раздели со тренерот Берат Имери