Утрински Весник
Спорт

Медведев: Ќе м..ам бавно колку што е бавен овој терен

Медведев: Ќе м..ам бавно колку што е бавен овој терен

Данил Медведев се пласираше во четвртото коло на Мастерсот во Индијан Велс, откако го совлада Белорусинот Илја Ивашка со 6:2, 3:6, 6:1.

dobivaj vesti na viber

Медведев повторно се жалеше на подлогата во Индијан Велс. Смета дека таа е премногу бавна. Во еден момент тој влезе во расправија со судијата Мохамед Лајани.

„Ќе одам во тоалет и ќе мочам бавно како овој терен. Ќе ми требаат 25 минути. Теренот е бавен, па и јас ќе бидам бавен“.

„Треба да прифатите, вие сте професионалец“, одговори Лајани, но Медведев му врати.

„Не го прифаќам ова. Пишува дека ова е тврда подлога, но ова не е тврда подлога“.

Медведев во осминафиналето го чека Александар Зверев.

Можете да прочитате

Фулкруг двоен стрелец за Германија против Перу

Реновираната Шпанија блесна против Норвешка, Велс ја изненади Хрватска на „Пољуд“

Ново признание за Меси, репрезентативната база на Аргентина ќе го носи неговото име