Утрински Весник
Спорт

Мејсон Гринвуд ослободен од сите обвиненија

Мејсон Гринвуд ослободен од сите обвиненија

Една година по апсењето, фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Мејсон Гринвуд е oслободен од сите обвиненија против него. На 30 јануари 2022 година, напаѓачот беше уапсен и подоцна обвинет за обид за силување, како и напад со нанесување телесни повреди и контролирано и принудно однесување кон неговата поранешна девојка.

dobivaj vesti na viber

Првично беше ослободен со кауција, а потоа и задржан во притвор, но повторно беше ослободен во очекување на судењето, кое требаше да започне до 27 ноември 2023 година.

Денеска, сепак, полицијата објави дека Гринвуд повеќе не е обвинето лице.

„Во овој случај постои комбинација на повлекување на клучните сведоци и набавка на нов материјал, врз основа на кој веќе не постои реална можност за осуда“, се вели во официјалното полициско соопштение. „Под овие околности, наша должност е да го затвориме случајот. Ја оправдавме нашата одлука пред сите страни“.

По притворот, Манчестер Јунајтед се огради од него и не му дозволи да тренира со тимот. Неговиот последен натпревар за тимот беше на 22 јануари 2022 година.

Можете да прочитате

Тотенхем го сака Компани за нов менаџер?

Рабио од лето на „Енфилд“?

Нема ништо од боксерскиот спектакл Фјури – Усик