Утрински Весник
Спорт

Мбапе потврди дека е дојден крајот на неговата мисија во ПСЖ

Mbape 696x366 1.jpg

Килијан Мбапе јавно потврди дека неговата мисија во редовите на францускиот фудбалски првак Пари Сен Жермен (ПСЖ) е завршена. Во следната сезона нема да го носи дресот на „светците“ во кој одигра 306 меча и постигна 255 голови што го прави најдобар стрелец во историјата на клубот. „Секогаш велев дека ќе се обратам кога ќе дојде време за тоа. Затоа сега сакам да ви кажам дека ова е мојата последна сезона во ПСЖ. Нема да го продолжам договорот и за неколку недели ќе дојде крај на оваа авантура. Многу емоции има тука. Имав чест толку години да бидам дел од најдобриот француски клуб и еден од најдобрите во светот. Овој клуб ми овозможи да се развивам како фудбалер, рече Мбапе. Голгетерот не сакаше да открие каде ќе ја продолжои кариерата, но потврди дека ќе си замине од Франција. Сите очекуваат во најскоро време да се потврди дека Мбапе во следната сезона ќе го носи дресот на Реал Мадрид.

Можете да прочитате

Белингем најскап фудбалер во светот

Штетата од несреќата на Перез ќе го чини Ред Бул три милиони долари

Откажана мото ГП-трката во Индија