Утрински Весник
Македонија

Матурантка не полагала државна матура оти ја немало на списокот, таткото на девојчето бара правда

Генерацијата која губеше настава поради ковид, штрајкови и „бомби“ полага матура, министерот кажа дека процесот им е олеснет

На матурантката Тијана Силјаноска од Охрид денес и’ било оневозможено да го полага првиот дел од државната матура.

dobivaj vesti na viber

Нејзиниот татко во изјава за медиумите кажа дека името на ќерка му го немало на списокот, па девојчето било вратено дома и е на седативи.

Родителот вели дека неговата ќерка сакала да се запише на факултет по физиотерапија во Словенија, но без матурата таа е спречена, а вината ја лоцира кај администрацијата и директорката во гимназијата кои направиле грешка.

Таткото повика на одговорност и кажа дека реагирале до сите надлежни инспекторати.

Министерот за образование Шаќири најави дека ќе го испита случајот.

Можете да прочитате

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Ковачевски во посета на Дојран