Утрински Весник
Спорт

Матеус: Салихамиџиќ пред две години направи кардинална грешка со тренерот

Матеус: Салихамиџиќ пред две години направи кардинална грешка со тренерот

Баерн ја одбрани титулата во Бундес лигата и веднаш ги отпушти клупските функционери, извршниот директор Оливер Кан и спортскиот директор, Хасан Салихамиџиќ.

dobivaj vesti na viber

Ситуацијата во Баерн за германскиот весник „Билд“ ја коментираше легендарниот германски репрезентативец и поранешна ѕвезда на Баерн Лотар Матеус.

„Најголемата грешка на Кан е што не успеа да ги убеди сите во клубот во своите идеи. Да успееше, сите ќе застанеа зад него и ќе ја добиеше нивната поддршка. Салихамиџиќ направи кардинална грешка пред две години бидејќи не го задржа тренерот Ханси Флик Но тоа не е се, мислам дека Баерн донесе играчи кои не одговараат на начинот на кој игра Баерн Салихамиџиќ не се согласуваше со Флик околу некои имиња и поради тоа се разделија. Каков играч му треба на Баерн? Тие не можат да најдат врвен напаѓач откако Левандовски си замина. Според мене, Душан Влаховиќ е најдобар кандидат за таа позиција“, изјави Матеус.

Можете да прочитате

Црвена звезда бара друг судија, навивачите на Партизан ќе го бојкотираат дербито

Миовски во тимот на колото во Шкотска

Ван Бастен: „Укинете го фудбалот кога не знаеме како да однесуваме“