Утрински Весник
Магазин

Масло од авокадо за здрава и бујна коса

Bujna Kosa.jpg

Маслото од авокадо е одличен козметички производ за кој едокажано дека ја навлажнува и негува косата и скалпот. И што е најважно, може да се користи на сите типови коса.

Маслото од авокадо е идеално за нега на коса. Целосно се апсорбира во кутикулата и порите на косата. За разлика од многуте масла, не остава грд, мрсен хаос. Ладно цеденото масло од авокадо е слично на екстра девственото маслиново масло.

Како маслото од авокадо делува на косата

Го стимулира растот на косата

Бидејќи маслото од авокадо содржи витамин Д, ги стимулира фоликулите на косата и околните крвни садови. Исто така, ги отпушува блокираните фоликули кога се масира во скалпот. Ова може да го спречи губењето на косата со текот на времето.

Ја зголемува мазноста и сјајот

Ова скапоцено масло дава сјај благодарение на изобилството на минерали кои се наоѓаат во маслото, како што се калиум и магнезиум. Тие ја затвораат кутикулата на косата, правејќи ја косата сјајна и мазна. Покрај тоа, го хидрира скалпот и го потиснува сувиот првут.

Ја зајакнува и храни косата

Маслото од авокадо е богато со различни минерали, есенцијални масни киселини и антиоксиданси. Исто така е преполна со витамини како биотин, витамин А, витамин Б-5 и витамин Е. Овие хранливи материи ја зајакнуваат косата. Ова особено се однесува на витамините Е и Б-5, кои ја зајакнуваат и навлажнуваат косата со запечатување на кутикулите на косата.

Навлажнува и храни од внатре кон надвор

Бидејќи маслото од авокадо е доста богато со мононезаситени масти и олеинска киселина, тоа е едно од ретките масла кои можат целосно да навлезат во косата. Ја навлажнува косата од внатре кон надвор, наместо едноставно да се „седи“ на неа.

Ги поправа оштетувањата и ја реконструира косата

Иако користењето на ова масло веројатно нема да поправи сериозно оштетување на косата, го спречува понатамошното расцепување и кршење. Премачкајте ја косата со слој масло од авокадо, исто така, може да ја заштитите од оштетување предизвикано од четкање или стилизирање.

Косата не се заплеткува

Долгата коса лесно може да се отплетка со нанесување малку масло на врвовите и користење на чешел со широки заби. А потоа нежно исчешлајте ја косата.

Ги подобрува природните кадрици

Маслото од авокадо е лесно и дава совршена количина на влага на природно кадравата коса, која е природно сува.

Најдобро е да нанесете масло од авокадо на косата пред миење (во текот на целата должина, вклучувајќи го и скалпот) и оставете го да делува најмалку два часа. Исто така, можете да нанесете малку масло на влажните врвови, по миењето на косата, особено ако имате сува и оштетена коса. За да постигнете уште подобар ефект, можете да измешате масло од авокадо со масло од арган и масло од рузмарин.

Можете да прочитате

Три хороскопски знаци кои привлекуваат внимание каде и да се појават

Ако ги пиете овие лекови, бидете внимателни во текот на горештините: Го зголемуваат ризикот од дехидратација

И ним им е потребно разладување: Сладоледи за животните во скопската Зоолошка