Утрински Весник
Македонија

Маричиќ – Шуц: Германија останува посветена на регионот, ние да се фокусираме на ЕУ-реформите

Маричиќ – Шуц: Германија останува посветена на регионот, ние да се фокусираме на ЕУ-реформите

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, оствари средба со Сузана Шуц, директорката за Југоисточна Европа, Турција и земјите од ЕФТА во германското Министерство за надворешни работи.

dobivaj vesti na viber

На средбата беше разговарано за значењето на почетокот на преговори, за одвивањето на скрининг-процесот, спроведувањето на реформите, за регионалната соработка и за Берлинскиот процес.

„За нас, важно е да ја имаме поддршката од земјите членки на ЕУ. Почетокот на преговорите со Унијата е заеднички успех со кој отворивме нова страна на евроинтегративниот процес. Сега е најважно да останеме фокусирани на реформите и на процесот на преговори“, рече Маричиќ.

Тој на средбата со Шуц се заблагодари за континуираната поддршка што ја имаме од Сојузна Република Германија и за препознавањето и вреднувањето на работата и посветеноста на оваа Влада на реформите.

Сузана Шуц рече дека за Германија интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ и соработката во рамките на Берлинскиот процес остануваат приоритет и во наредниот период.

„Отворањето на преговорите на Северна Македонија со Европската Унија е значаен чекор во политиката на проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан, што е од стратешки интерес и за регионот и за Европа“, истакна Шуц.

Можете да прочитате

Мицкоски: Ве повикувам наредните два викенди да се вклучите и да придонесете со вашите идеи во реализација на промените

Тупанчески: Некој функционер го искористил дискреционото право овозможувајќи предвремено полагање на правосудниот испит

(Видео) Пендаровски и Штајнмајер низ Старата чаршија