Утрински Весник
Спорт

Манчестер Сити купува уште еден аргентински талент

Манчестер Сити купува уште еден аргентински талент

Англискиот шампион Манчестер Сити го договорил потписот на уште еден голем аргентински талент Максимо Пероне, тврдат медиумите на Островот.

dobivaj vesti na viber

20-годишниот дефанзивен играч за врска моментално е фудбалер на Велез Сарсфилд, но зделката меѓу клубовите и играчот од средниот ред е веќе завршена и многу брзо тој и официјално ќе стане играч на англискиот премиерлигаш.

Пероне ќе потпише договор со Манчестер Сити до летото 2028 година, кој ќе плати 8 милиони долари отштета.

Во сезоната 2022, талентот запиша вкупно 33 натпревари во сите натпреварувања за Велез Сарсфилд, на кои постигна три гола и забележа две асистенции.

Можете да прочитате

Шефот на Ла лига: Мбапе и Халанд може да дојдат во Реал, но не и во Барса

Клоп за трошењето на Челси: Не кажувам ништо без адвокат!

Меси одговори дали ќе игра на следниот Мундијал