Утрински Весник
Спорт

Манчестер Сити ќе му ја зголеми платата на Халанд за 60%, ако потпише нов договор

Манчестер Сити ќе му ја зголеми платата на Халанд за 60%, ако потпише нов договор

Раководството на Манчестер Сити е подготвено сериозно да ја зголеми платата на напаѓачот Ерлинг Халанд.

dobivaj vesti na viber

„Граѓаните“ планираат да му понудат на Норвежанецот плата од 600.000 фунти неделно доколку тој се согласи да го продолжи договорот по 2027 година. Целта е уште подолго да го врзат напаѓачот.

Халанд може да добие до 60,5% зголемување на платата во споредба со минатата сезона, во која постигна 52 гола во сите натпреварувања.

Во моментов норвешкиот напаѓач води на табелата на стрелците со шест гола по четири натпревари во Премиерлигата.

 

Можете да прочитате

(ВИДЕО) Серхио Рамос си даде автогол, Барса ја победи Севилја

(ВИДЕО) Борусија Дортмунд го победи Хофенхајм

Лисандро Мартинез ја обнови повредата, го чека долга пауза