Утрински Весник
Македонија

Малолетник лажно пријавил бомба во училиште во Прилепско

Возач и сопатничка повредени, со „голфот“ излетале од коловозот

Надворешна канцеларија за криминалистички работи поднесе известување до Основното јавно обвинителство Прилеп, поради лажно пријавување за кривично дело „тероризам“.

dobivaj vesti na viber

На 16.02.2023 во 18.16 часот од својот мобилен телефон малолетник, во присуство на неколку малолетници, телефонски пријавил дека во училиште во селото Житоше има поставено бомба. Полициски службеници извршиле проверка, при што било утврдено дека станува збор за лажна пријава.

По преземени мерки и активности, извршени се службени разговори со малолетниците, во присуство на родители, при што тие го појасниле начинот на кој го извршиле делото.

Можете да прочитате

Ахмети: Заедно во НАТО, заедно и во ЕУ

Приведен крадец во Куманово, украл предмети вредни близу 20.000 евра

Димитриевски со српскиот министер за одбрана Вучевиќ на одбележување на Свети Сава во училиште во Кумановско