Утрински Весник
Македонија

Mалолетничка е жртвата на 18-годишниот скопјанец кој ја прегази возејќи брзо украден автомобил и без дозвола

Малолетник со тешки повреди е однесен во болница – бил удрен од „фолксваген“ додека возел велосипед

МВР објави детали за настанот од 30 август, кога 18-годишен скопјанец прегази девојче возејќи брзо, без дозвола и со украден автомобил. Според информациите на полицијата, се работи за малолетничка која им подлегнала на повредите на Комплексот клиники „Мајка Тереза“.

dobivaj vesti na viber

Младиот скопјанец со украден автомобил „алфа ромео“ на 30 август во 22.30 часот возел на булеварот Борис Трајковски во Скопје. Удрил во малолетничката, која во моментот на несреќата пешачела на тротоар, по што излегол од возилото и го напуштил местото.

Од страна на судија изречена му е мерка притвор од 30 дена.

Обвинителството претходно објави дека 18-годишникот  го управувал автомобилот без возачка дозвола, возел брзо, изгубил контрола и со возилото излегол надвор од коловозот на тротоарот од десната страна, каде удрил во пешакот. Од обвинителството наведоа дека без да укаже помош на оштетената, тинејџерот продолжил да вози, повторно изгубил контрола над управувачот од возилото и удрил во метална ограда.

Скопјанецот се сомничи и дека извршил и неколку кривични дела “кражба” и “тешка кражба” од објекти на подрачјето на Карпош.

Можете да прочитате

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Ковачевски во посета на Дојран