Утрински Весник
Свет

Макрон одби да и се обрати на нацијата по вториот круг од парламентарните избори

Makron.jpg

Францускиот лидер Емануел Макрон нема да се обрати до нацијата по објавувањето на првите резултати од вториот круг парламентарни избори, пренесува „Фигаро“ повикувајќи се на Елисејската палата.

Забележано е дека говорот на претседателот не е планиран. Во моментов Макрон ги проучува резултатите од парламентарните избори како што се објавени по области, се вели во написот на весникот.

Макрон претходно изјави дека прелиминарните резултати од парламентарните избори во Франција не покажуваат „кој ќе владее“.

Лидерот на левичарската коалиција Нов народен фронт, Жан-Лук Меланшон, која води на парламентарните избори во Франција, доцна синоќа изјави дека коалицијата ќе инсистира на признавање на независна Палестина. Во говорот пред поддржувачите, Меланшон посочи дека постои можност потешко да се спроведе надворешнополитичката програма на неговата коалиција, за која ќе разговараат новиот премиер и претседателот Емануел Макрон.

-Тие ќе мора да се помират со фактот дека ја признаваат Палестина што е можно поскоро, рече тој додека толпата извикуваше „Слобода на Палестина“, пренесува Политико.

Судири со органите на редот и вандалски акти биле пријавени во Париз, Лион, Нант и Рен во текот на ноќта по вториот круг од парламентарните избори, објави Журнал ду диманш. Во француската престолнина биле подметнати пожари, а полицајци биле мета на пиротехнички средства на Плоштадот на Републиката, објави „Фигаро“. Полицијата се судри со група маскирани лица со качулки „кои очајнички се обидуваа да ги испровоцираат органите на редот“, додава весникот.

Претходно во таа област имаше митинг на приврзаниците на левичарскиот „Новиот народен фронт“, кој победи на парламентарните избори во Франција. Во Нант, демонстрантите фрлаа шишиња и бомби кон полицијата, која одговори со солзавец. Повреден е еден полицаец. Префектурата Рен објави 31 апсење за акти на вандализам. 

Можете да прочитате

Фон Дер Лајен повторно избрана за претседателка на Европската комисија

Италијанска новинарка мора да и плати на Мелони 5.000 евра поради исмевање на нејзината висина

Властите во Парагвај открија повеќе од четири тони кокаин скриени во пратка шеќер