Утрински Весник
Македонија

МАКЕДОНИЈА ПОД ВЛИЈАНИЕ НА ДЛАБОК ЦИКЛОН ОД ЏЕНОВА: Овој викенд очекувајте силен јужен ветер, а потоа и валкан дожд!

Под влијание на циклон со центар над Џенова, за време на овој викенд ќе дува засилен, повремено силен ветер од јужен правец (повремено и локално со брзина од над 60/70 км/час).

Облачноста ќе се зголемува и во текот на оваа ноќ најпрвин во западните предели, а утре во најголем дел од Македонија ќе има врнежи од дожд и локално тие ќе бидат обилни (над 25 л/м2), а не се исклучува можноста и за ретка појава на грмежи.

Поради изразеното јужно и југозападно воздушно стриење, од Сахара кон нашата територија ќе се врши транспорт на прашина и песок, па така и Атмосферата ќе биде заматена, а дождот кој ќе врне ќе биде валкан.

Исто така Биометеото ќе биде многу неповолно, што значи дека кај метеопатите ќе се јават значителни здравствени проблеми.

Во Скопје и околината исто така ќе дува засилен ветер од јужен правец, а во текот на ноќта кон утрешниот ден, како и утре ќе има врнежи од дожд кој повремено ќе бидат пообилни.

Што се однесува до температурите, тие остануваат натпросечно високи и ќе се искачуваат во интервалот од 12 до 17 степени. Опаѓање на истите се очекува во текот на следната седмица, но и понатаму ќе бидеме далеку од она вистинско зимско време како што си личи за овој период од годината.

Можете да прочитате

Стоилковски: Анастасов од СДС излажа, Пробиштип се труе со тешки метали, а тој реди соларни панели

Бојмацалиев: Никој ниту сега ниту порано саботираше некого, 140.000 обрасци за патни исправи се на пат кон Македонија

Пратеници од ВМРО-ДПМНЕ го послушале министерот Тошковски и не поминале на граница со старите патни исправи