Утрински Весник
Балкан

Маќедонци: Косово е на само чекор од полноправно членство во НАТО

Picture 825 660x438 1.jpg

Министерот за одбрана на Косово, Ејуп Маќедонци, по денешното гласање во Парламентарното собрание на НАТО, каде Косово го унапреди статусот од набљудувач во придружна членка, вели дека сега Косово е на само чекор од полноправно членство во НАТО, што, според него, „секако ќе влијае на стабилизацијата на Балканот“, јави дописникот на МИА Приштина. По денешната одлука на ПС на Северноатлантската алијанса, напиша Маќедонци на својата страница на Фејсбук, Косово отсега натаму ќе има право да предлага и коментира за кој било процес или документ кој се третира во тоа тело. „Од денеска, со одлука на Парламентарното собрание на НАТО, Собранието на Република Косово има статус на придружна членка на НАТО. Така, Косово отсега ќе има право да предлага и коментира за кој било процес или документ со кој работи Собранието на НАТО. Со оваа одлука Косово е на само еден чекор од полноправно членство во НАТО, што секако ќе влијае на стабилизација на Балканот“, напиша Маќедонци. На Парламентарното собрание на НАТО, Косово денеска е примено за придружна членка на НАТО. Ваква одлука донесе Парламентарното совбрание на Алијансата и го унапреди статусот од набљудувач до придружна членка. На гласањето, 14 членки на НАТО беа воздржани, а само Унгарија беше против. Придружна членка покрај Косово стана и Малта.

Можете да прочитате

Вучиќ: Србија мора постојано да има енергија

Огромна змија снимена кај Мостар

Во сред лето: Цела Црна Гора, Босна и половина Хрватска без струја