Утрински Весник
Свет

Лукашенко: Украина ѝ предложи на Белорусија пакт за ненапаѓање

Лукашенко: Нема да има мобилизација во Белорусија
Ss2

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека украинската страна му предложила на Минск да склучи пакт за ненапаѓање, пренесува белоруската државна агенција „Белта“.

dobivaj vesti na viber

Според неговите тврдења, Западот не се откажал од своите планови, кои се однесуваат на Белорусија, да продолжи со обука на милитанти и екстремисти во Украина.

Ss1

„Не знам што ќе им направи на Украинците. Од една страна, бараат од нас во никој случај да не влегуваме во војна со Украина, нашата војска да не оди таму. Тие предлагаат пакт за ненапаѓање. Меѓутоа, од друга, го подготвуваат тој хаос и ги вооружуваат милитантите. Полска и Литванија целосно полудеа. Зошто им е потребно? Не е јасно. Затоа принудени сме да реагираме жестоко“, рече Лукашенко на состанокот посветен на општествено-политичката ситуација во земјата, пренесе „Танјуг“.

Ss1

Можете да прочитате

Лавров: Западот се приближува до работ на директен воен конфликт меѓу нуклеарните сили

Хамас повика на ескалација на сите фронтови

Шпанија формира фонд за жртви на сексуална злоупотреба од свештеници