Утрински Весник
Свет

Лукашенко: „Нема да умрам, ќе се борите со мене уште долго“

Лукашенко: „Нема да умрам, ќе се борите со мене уште долго“

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко денеска се појави во јавноста и ги отфрли гласините дека е тешко болен, велејќи: „Нема да умрам, деца“.

dobivaj vesti na viber

Тој објасни дека отсуствувал неколку дена затоа што му се слошило со аденовирус, а почетокот на болеста го доживеал на нозете.

„Аденовирус или што? Аденовирус. Ништо“, изјавил тој на средбата за актуелни здравствени проблеми, пренесе државната телевизија.

„Таква болест се лекува три дена“, додал Лукашенко.

Според него, ваквото заболување се лекува три дена, но порано не можел да внимава на своето здравје поради презафатеноста.

„Ако некој мисли дека ќе умрам, смирете се. Ова не е ништо повеќе од размислување со празни глави во инстант-месинџери. Затоа, деца нема да умрам. Долго ќе се борите со мене“ рекол Лукашенко, пренесува Интерфакс.

Тој повика да се стави крај на ширењето гласини за неговата болест.

Можете да прочитате

Украина тврди дека го убила командантот на руската Црноморска флота

Стано за Косово: Мора итно да се дојде до деескалација, излезот мора да се најде преку дијалог

(Видео) Нацист од Втората светска војна доби овации во канадскиот парламент, Зеленски и Трудо му аплаудираа