Утрински Весник
Спорт

ЛШ: ПСЖ во групата на „смртта“ со Милан, Дортмунд и Њукасл, шампионот Сити со Лајпциг, Звезда и Јанг бојс

ЛШ: ПСЖ во групата на „смртта“ со Милан, Дортмунд и Њукасл, шампионот Сити со Лајпциг, Звезда и Јанг бојс

Денеска во Монако се утврдија групите во Лигата на шампионите на УЕФА, и како и секогаш дел од фаворитите имаат „полесни“ групи, додека дел од нив треба добро да се потрудат за да ја минат групата фаза.

dobivaj vesti na viber

Несомнено, меѓу потешката група е таа на францускиот гигант Пари Сен-Жермен, кои во групата Е ќе се судрат со седумкратниот шампион Милан, со германскиот Борусија Дортмунд и богатиот и „препородениот“ повратник во ЛШ, Њукасл.

Актуелниот шампион, Манчестер сити, патот за одбрана на титулата ќе го започне во групата Г со германскиот РБ Лајпциг, српскиот шампион Црвена звезда и  швајцарскиот Јанг Бојс.

Интересна е и групата А, каде што Баерн Минхен ќе се судри со Манчестер јунајтед, Копенхаген и Галатасарај, како и групата Ц, каде што Реал Мадрид ќе игра со Наполи, Брага и Унион Берлин.

УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ
ГРУПА А
Баерн Минхен
Манчестер јунајтед
Копенхаген
Галатасарај

ГРУПА Б
Севилја
Арсенал
ПСВ Ајндховен
Ленс

ГРУПА Ц
Наполи
Реал Мадрид
Брага
Унион Берлин

ГРУПА Д
Бенфика
Интер
Ред бул Салцбург
Реал Сосиедад

ГРУПА Е
Феенорд
Атлетико Мадрид
Лацио
Селтик

ГРУПА Ф
Пари Сен-Жермен
Борусија Дортмунд
Милан
Њукасл

ГРУПА Г
Манчестер сити
РБ Лајпциг
Црвена звезда
Јанг Бојс

ГРУПА Х
Барселона
Порто
Шахтјор Доњецк
Антверпен

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања