Утрински Весник
Спорт

Лотар Матеус купи фудбалски клуб

Лотар Матеус купи фудбалски клуб

Легендарниот германски фудбалер Лотар Матеус и двајца партнери го купија фудбалскиот клуб Акра Лајонс од Гана кој се натпреварува во Премиерлигата на оваа земја.

dobivaj vesti na viber

„Фудбалерите од Гана отсекогаш имале талент, што може да се види и преку репрезентацијата. Сакаме да донесеме млади играчи во Европа, затоа и инвестираме“, изјави Матеус за „Билд“.

Матеус го купил клубот за два милиони евра, а партнери му се поранешниот фудбалски менаџер Оливер Кениг од Франкфурт и фудбалерот од Гана, Франк Ачемпонг.

Германските медиуми пренесуваат дека Лотар Матеус веќе бил во Гана за да се сретне со раководството на Акра.

 

Можете да прочитате

Алкараз го „збриша“ Циципас и закажа супер-полуфинале против Ѓоковиќ

Партизан ја доби „мајсторката“ со Цедевита Олимпија, ќе има ли финале против Звезда?

Ал-Итихад го потврди милионскиот договор за Карим Бензема