Утрински Весник
Спорт

Ливерпул преку Фулам се израмни на врвот со Арсенал

12173330.jpg

Ливерпул како гостин во Лондон го совлада Фулам (3:1) во натпревар од 34. коло во англиската фудбалска премиерлигашка конкуренција и се израмни на водечката позиција со првопласираниот Арсенал. Зад водечкиот двоец е актуелниот првак Манчестар сити со еден бод помалку, но и натпреавр помалку. Ливерпул поведе во 32 минута со голот на Александар Арнолд, а израмни Тимоти Кастањ во втората минута од судиското надополнување на првиот дел. „Црвените“ ново водство обезбедија во 53 минута Рајан Гравенберх, а Диего Жота во 72 минута го постави конечниот резултат.

Можете да прочитате

Очекувана победа за Ѓоковиќ на стартот од Ролан Гарос

Белингем прогласен за играч на сезоната во Ла-лигата

Анчелоти најави заминување во пензија од редовите на Реал Мадрид