Утрински Весник
Спорт

Лина Ѓорческа ја прескокна втората пречка на турнирот во Оточец

Лина Ѓорческа ја прескокна втората пречка на турнирот во Оточец

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа се пласира во третото коло на ИТФ фјучерс турнирот кој се игра во Оточец, Словенија. Таа во втората рунда беше подобра од Пиа Ловриќ од Словенија.

dobivaj vesti na viber

Ѓорческа го доби дуелот со 2:0 во сетови за еден час и 30 минути.

Нашата тенисерка го освои првиот сет со 6:4 во гемови, а идентично успеа да слави и во вториот сет.

Ѓорческа во следната рунда ќе игра со Ламенс од Холандија или со Танасие од Романија.

Можете да прочитате

Монако и Олимпијакос испратиле понуди до Никола Миротиќ

Марчињак сепак ќе го суди финалето во Истанбул

ГРК Охрид се засили со четворица квалитетни ракометари