Утрински Весник
Свет

Лидерите пристигнуваат на самитот на Г-20 во Њу Делхи, кинескиот лидер не е присутен

Лидерите пристигнуваат на самитот на Г-20 во Њу Делхи, кинескиот лидер не е присутен

Лидерите на групата 20 (Г20) се собираат во Њу Делхи со надеж дека ќе постигнат напредок во трговијата, климата и низа други глобални прашања и покрај тоа што кинескиот и рускиот претседател не присуствуваат.

dobivaj vesti na viber

Г-20 беше замислен во пресрет на финансиската криза во 2008 година како начин за управување со глобалната економија.

Додека претседателските и премиерските авиони слетуваат во индиската престолнина, видливото отсуство на кинескиот лидер, Си Џинпинг покрена прашања за тоа што може да се договори разединетиот блок.

Иако почетокот на самитот е блиску, официјалните лица допрва треба да ја постигнат вообичаената рутина на премостување на разликите и финализирање на заедничката изјава што лидерите би можеле да ја потпишат, пренесе АФП.

Официјално не е објавено зошто кинескиот претседател не доаѓа.

Си ќе биде домаќин на лидерите на Венецуела и Замбија во Пекинг, истовремено со самитот на Г-20.

Можете да прочитате

Никој не дојде во градинката за аутистичното девојче (6) – случај што го вознемири регионот

Силни експлозии во згради во Шведска, има повредени

Медведев: Последните случувања во Украина не оставаат други опции, освен директен конфликт со НАТО