Утрински Весник
Македонија

Левица: Кој ги труе граѓаните на Аеродром, додека Тимчо шета по Америка

Левица: Кој ги труе граѓаните на Аеродром, додека Тимчо шета по Америка

„Неколку вечери по ред, во ноќните часови несносна смрдеа и чад кој ги штипе очите и грлото ги буди граѓаните на општина Аеродром од сон. Најзагадената општина во Скопје, за која надлежните служби со години не лажат дека е резултат на греење на домовие во зимските месеци, среде лето се гуши во отров и никој од надлежните ни да мрдне со прст“, велат Левица Аеродром.

dobivaj vesti na viber

„Во ноќните часови кога нема индустрија, ниту сообраќај, ниту греење на домови, ниту познатата скопска магла граѓаните на општина Аеродром се гушат од отровен чад. Луѓето во паника бараат помош и информација, прашуваат каде да се обратат и кој е надлежен да го реши нивниот проблем.

За жал, немаат кому да се обратат, бидејќи градоначалникот на општина Аеродром -Тимчо Муцунски, кој откако “ги реши сите проблеми во општината“ сега е на екскурзија по Америка. Со каква цел е таму, само тој си знае, сигурно не да ги решава проблемите на граѓаните од општината за која тој е надлежен.

И во една ваква загадена општина, на Тимчо главен проблем му е како да го исполни ветувањето кон Голден Арт и како да подигне уште еден бедем од згради во населба Лисиче кој ке го запре проветрувањето и ќе го зголеми и онака големото загадување на општинат.

И додека цела Македонија се вознемири од случувањата на Онкологија никој не се прашува како една мала држава креира толку онколошки пациенти. Еден од начините е и овој со континуирано согорување на којзнае какви забранети материи, токсични, канцерогени, можеби медицински отпад??

Додека жителите на општина Аеродром се трујат, градоначалникот си прави екскурзии.
Но, советниците на Левица се будни и прашувааат

Кој ги труе аеродромци? Што гори во ноќните часови? Ќе се преземе ли нешто или треба граќаните да ја земат работата во свои раце“, прашуваат од Левица Аеродром.

Можете да прочитате

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Ковачевски во посета на Дојран