Утрински Весник
Спорт

Летонците ја победија Италија и ќе играат за петтото место на Мундобаскет

Летонците ја победија Италија и ќе играат за петтото место на Мундобаскет

Кошаркарската репрезентација на Летонија ја совлада Италија со 87:82 во разигрувањето од петтото до осмото место. Сега Летонците ќе го чекаат подобриот од дуелот меѓу Литванија и Словенија, за пресметка за петтата позиција на Мундобаскет.

dobivaj vesti na viber

Кошаркарите на Летонија имаа подобар ефект во ударите за три поени и тоа на крајот беше клучно за триумфот против Италија.

Најдобар поединец беше Гразулис со 28 поени, додека Датоме уфрли 20 поени во селекцијата на Италија.

Можете да прочитате

Гонзалес го продолжи договорот со Фиорентина

Винисиус се враќа

Одложен натпреварот Партизан – Црвена звезда