Утрински Весник
Македонија

Летоци со повик за бојкот на изборите во скопски Чаир – „Ако си муслиман не гласај“

20240507 153641 1024x768 1.jpg

На повеќе локации во скопски Чаир денеска се појави пораката „Не гласај“ – испечатена на летоци или испишана со спреј по ѕидови на објекти и столбови на билборди.

Пораката е во изборен контекст, без да се посочува на кои избори да не се гласа – на парламентарните или на претседателските, пренесе 360 Степени.

Но овие повици на бојкот се очигледно религиски мотивирани затоа што на дел од пораките пишува: „Ако си муслиман, не гласај“ додека на друг леток пишува: „Плаши се од Алах, не заокружувај друг Господ освен него“.

Можете да прочитате

Двајца крадци украле автомобил во Битола, полицијата ги уапси

Меџити: Тројца-четворица пратеници од Европскиот фронт ќе бидат дел од новото мнозинство

Уставниот суд денеска избира претседател