Утрински Весник
Магазин

Лекарите ги откриваат последиците од недостигот на сон врз нашето здравје

Иaко може да биде примамливо да останеме будни цела ноќ, без разлика дали се работи за работа, завршување на домашните проекти или грижа за саканата личност, откажувањето од одмор може негативно да влијае на нашето здравје.

Експертите зборуваа за Fox News Digital за ефектите од непроспиената ноќ, забележувајќи како тоа може да влијае на телото физички и психички. Доктор по општа медицина, др. Леа Џозеф, нагласува дека ова може да го зголеми нивото на стрес.

„Физичките ефекти вклучуваат слабеење на вашиот имунолошки систем, што ве прави поподложни на болести“, рече Џозеф.

Дополнително, тој додава дека недостатокот на сон може да резултира и со нарушена меморија, концентрација и севкупна когнитивна функција и ги нагласува менталните ефекти како што се промените на расположението, анксиозноста и депресијата.

Експертот за медицина за спиење, д-р. Алекс Димитриу, предупредува за долгорочните ефекти од недостатокот на сон. Тој ја истакна врската помеѓу недостатокот на сон и зголемениот ризик од различни психолошки состојби, како што се депресија, анксиозност и зголемен ризик од деменција.

„Постојат докази дека дури и една ноќ на недоволно спиење доведува до акумулација на токсини во мозокот, слични на оние што се забележани кај луѓето со Алцхајмерова болест“, рече Димитриу.

Тој додава дека губењето на сонот предизвикува и зголемена желба за јаглехидрати, слабеење на имунитетот и зголемување на хормоните на стрес, како што се кортизолот и адреналинот.

„Зголемените хормони на стрес може, пак, да го зголемат отчукувањата на срцето, крвниот притисок и шеќерот во крвта.

И покрај тоа, експертите нагласуваат дека повремените непроспиени ноќи можат да бидат толерантни, но само ако го надоместиме изгубениот сон следниот ден. Сепак, постојаното прескокнување на спиењето во текот на долгите временски периоди може да има посериозни последици, вклучувајќи зголемен ризик од кардиоваскуларни болести, дијабетес, дебелина и проблеми со менталното здравје.

„Една ноќ без сон можеби нема да предизвика сериозна штета, но ако таквите ситуации често се повторуваат, негативните ефекти се акумулираат“, заклучува Димитриу.

Можете да прочитате

Најбогатиот Индиец организира раскошни предсвадбени веселби во чест на син му

Совети за посјајни бели чорапи

Група европски медиумски куќи со тужба бараат од Гугл 2,1 милијарда евра отштета за загуба на приходи