Утрински Весник
Спорт

Леброн Џејмс одличен, но ЛА Лејкерс го загуби градското дерби

Леброн Џејмс одличен, но ЛА Лејкерс го загуби градското дерби

Кошаркарите на ЛА Клиперс славеа во градското дерби против ЛА Лејкерс со 133:115. Тоа беше уште еден судир на двете франшизи од Лос Анџелес во кој играчите на двата тима беа шутерски расположени, особено Леброн Џејмс. „Кралот“ го заврши натпреварот со 46 поени, осум скока и седум асистенции. Сепак, тоа не беше доволно за победа.

dobivaj vesti na viber

Кај ЛА Клиперс, Пол Џорџ постигна 27 поени со девет скока и четири асистенции, додека Кави Ленард постигна 25 поени со девет скока и три асистенции. Норман Пауел додаде 22, Теренс Ман 17, а Реџи Џексон 19 поени.Кошаркарите на Далас се поразени во Тексас од Вашингтон со 127:126. На Лука Дончиќ не му вредеше што повторно беше најдобар на паркетот.

Словенечкиот кошаркар за 38 минути игра постигна 41 поен со 15 скока и шест асистенции. Тој сигурно ќе жали за можноста на 1,2 секунди до крајот кога по неговото лошо додавање беше загубена можноста да се упати последниот удар кон противничкиот кош.

За Маверикс, Двајт Пауел додаде 22, а Спенсер Динвиди 20 поени, додека Џош Грин постигна 16 поени.

За тимот на Вашингтон Визардс, Кајл Кузма постигна 30 поени, Бредли Бил додаде 22, а Дени Авдија имаше 15 кошеви.

Резултати: Индијана – Чикаго 116:110, Мајами – Бостон 98:95, Њујорк – Кливленд 105:103, Њу Орлеанс – Денвер 98:99, Далас – Вашингтон 126:127, Феникс – Шарлот 128:97, ЛА Лејкерс – ЛА Клиперс 115:133.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања