Утрински Весник
Свет

Лавров откри кој е виновен што немало преговори со Украина

Лавров: Секоја француска испорака на оружје е легитимна цел за руските сили

Москва беше подготвена да преговара со Украина во првите месеци од војната, но САД и другите западни земји го советуваа Киев да не го стори тоа.

dobivaj vesti na viber

Ова денеска во Преторија го изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

„ Познато е дека го поддржавме предлогот на украинската страна да се преговара на почетокот на специјалната воена операција и дека двете делегации се договорија за принципот за решавање на овој конфликт до крајот на март. Познато е дека нашите американски, британски а некои европски колеги и рекоа на Украина дека е рано за договор, а аранжманот што беше речиси договорен никогаш не беше разгледан од режимот во Киев“, рече Лавров.

Слични изјави минатата година имаше и рускиот претседател Владимир Путин, кој рече дека Москва е за преговори, но дека западните сојузници на Украина ги спречиле да се случат.

САД и другите западни земји рекоа дека Русија не е сериозна во преговорите за завршување на војната, која започна со рускиот напад врз Украина пред 11 месеци.

Лавров денеска во Преторија разговараше со шефот на јужноафриканската дипломатија Наледи Пандор, како дел од напорите на Русија да ги зајакне врските со најразвиената африканска земја и нејзиниот историски сојузник, во екот на конфликтот во Украина.

Јужна Африка се смета за најзначајна од неколкуте африкански држави кои зазедоа неутрален став за војната во Украина и одбија да ја осудат руската инвазија, на разочарување на САД и другите западни земји кои исто така ја гледаат како централна во нивните планови, за градење односи во Африка.

Посетата на Лавров на Јужна Африка е негова втора посета на африканскиот континент во последните шест месеци, во време кога Русија се обидува да обезбеди поддршка од други земји. Се очекува Лавров да посети и други африкански земји.

Можете да прочитате

Францускиот парламент го поддржа владиниот план за нуклеарна обнова: Клучната точка е изградбата на шест нови реактори

Русија распореди ракетни системи на Курилските острови

Бил Гејтс ги објави предвидувања за иднината