Утрински Весник
Свет

Лавров: Ако Западот сака да се бори на страна на Украина, Русија е подготвена

1706697047 Unnamed File.webp.webp

Доколку Западот сака да се бори на фронтот за Украина, Русија е подготвена за тоа, изјави денеска шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, цитиран од британските медиуми.

-Тоа е нивно право – ако сакаат да бидат на бојното поле, тие и ќе бидат на бојното поле, рече Лавров, цитиран од руските медиуми.

Русија ги засили предупредувањата за опасностите од директна конфронтација со НАТО, откако францускиот претседател Емануел Макрон не ја исклучи можноста западните воени единици да бидат испратени во Украина во одреден момент.

Минатата недела Кремљ соопшти дека испраќањето војници на НАТО во Украина може да биде исклучително опасно, а претседателот Владимир Путин посочи дека тоа може да доведе до Трета светска војна.

Лавров, кој е шеф на руската дипломатија веќе две децении, зборуваше на парламентарното сослушување за неговата номинација на истата функција во новата влада на Путин, што ја доби по неговиот нов шестгодишен мандат.

Лавров, исто така, изјави дека мировните преговори за Украина, што ќе се одржат следниот месец во Швајцарија без учество на Русија, претставуваат ултиматум до Москва.

Можете да прочитате

ConocoPhillips ја купи Marathon Oil за 22,5 милијарди долари

Калињак: Закрепнувањето на премиерот Фицо, по обидот за убиство, ќе трае исклучително долго

Save the Children: 6,5 милиони авганистански деца годинава ќе се соочат со глад