Утрински Весник
Македонија

Кривична пријава за фалсификување пари

Маж и жена од Бугарија измамиле скопјанка за 8000 евра, предложен притвор

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против М.И.(29) од с.Пекљане, виничко, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама” и кривично дело „фалсификување пари“.

dobivaj vesti na viber

Имено, на почетокот на јуни 2023 година, жена од Скопје објавила оглас за продажба на мобилен телефон, по што пријавениот и се јавил и се договориле да го купи телефонот. Откако ѝ дал четири банкноти од по 100 евра, таа се посомневала во нивната исправност и настанот го пријавила во полициска станица.

По извршените проверки било утврдено дека парите се фалсификат.

Можете да прочитате

Груби – Викерс: Наши приоритети се железничката пруга Скопје – Драч, Клиничкиот центар и целосна дигитализација

Османи: Прилично сум сигурен дека Бугарија постојано ќе формулира нови барања

(Видео) Стоилковски: Дали Артан Груби ја уортачи Македонија со бугарски мафијаш, кој се наоѓа во притвор?