Утрински Весник
Спорт

Кристал Палас го отпушти Патрик Виеира

Кристал Палас го отпушти Патрик Виеира

Патрик Виера доби отказ од Кристал Палас и веќе не е менаџер на англискиот премиерлигаш. Клубот реши да го отпушти по серија од 12 натпревари без победа.

dobivaj vesti na viber

Лондончани се уште се без успех во 2023 година, а во средата загубија со 1:0 од Брајтон, што беше трет последовен пораз. Кристал Палас моментно се наоѓа на 12. место во Премиерлигата, но само на три бода од зоната за испаѓање.

Виеира беше назначен пред почетокот на претходната сезона, а Французинот добиваше пофалби за напаѓачкиот стил на игра што го наметна во Кристал Палас. Во последната сезона, тимот исто така заврши на 12. место.

Иронијата е што легендата на Арсенал доби отказ непосредно пред гостувањето на „топчиите“ в недела.

Можете да прочитате

Дончиќ со 40 поени, Далас повторно со „скап“ пораз

Португалија и Италија со рутински победи против аутсајдери, Словачка со шок за БиХ

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром