Утрински Весник
Свет

Кремљ го нападна Холивуд поради филмот награден со Оскар

Кремљ го нападна Холивуд поради филмот награден со Оскар

Оскар за најдобар документарен филм е доделен на документарниот филм на Навални, кој зборува за настаните поврзани со труењето на познат руски опозиционер, во кој Кремљ гледа обид за „политизирање“ на филмската уметност.

dobivaj vesti na viber

Дело на канадскиот режисер Даниел Рохер, филмот раскажува за политичкиот подем на Алексеј Навални, кој беше суден и отруен.

„И има некој што не можеше да биде со нас вечерва: Алексеј Навални, лидерот на руската опозиција, останува во самица поради тоа што тој го нарекува – се надевам дека правилно ги цитирам неговите зборови – неправедната агресивна војна на Владимир Путин во Украина“, рече тој.

Поради ова, Кремљ го обвини Холивуд дека сака да ја „политизира“ седмата уметност.

„Иако не сум го гледал филмот, претпоставувам дека има одреден елемент на политизација на темата“, изјави за новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Дури и самиот Холивуд понекогаш не се воздржува од политизирање на своите дела“, додаде тој.

Навални е во затвор повеќе од две години. Во март минатата година тој беше осуден на девет години затвор за „измама“.

„Мојот сопруг е во затвор само затоа што ја кажа вистината. Мојот сопруг е во затвор само затоа што ја брани демократијата“, изјави неговата сопруга Јулија.

Документарниот филм за Навални, продуциран од HBO Max и CNN, беше претставен на 25 јануари 2022 година на филмскиот фестивал Санденс. Во февруари ја доби наградата за најдобар документарен филм од Британската академија за филмска и телевизиска уметност (БАФТА).

Можете да прочитате

САД ќе стави вето на приемот на Палестина во ОН

САД и В.Британија воведоа санкции кон Иран

Две девојчиња повредени во напад со нож пред училиште во Франција