Утрински Весник
Спорт

Крај на сезоната за Дарко Ѓукиќ

Крај на сезоната за Дарко Ѓукиќ

Македонскиот првак Вардар 1961 и репрезентацијата на Србија се соочени со голем хендикеп, бидејќи десното крило Дарко Ѓукиќ заработи повреда која ќе го оддалечи долго време од терените.

dobivaj vesti na viber

Ѓукиќ се повреди изминатиот викенд на натпреварот со Прилеп. Тој со помош на соиграчите го напушти теренот. Откако отокот на коленото се намали, на Ѓукиќ му беа извршени дополнителни прегледи кои ги потврдија црните прогнози.

Тој гго скинал предниот вкрстен лигамент во коленото и го очекува пауза од најмалку осум до девет месеци одмор. Оваа сезона за Ѓукиќ е завршена.

Десното крило поради поредата, во јануари, ќе го пропушти Светското првенство во Полска и Шведска.

Можете да прочитате

Мбапе ја однесе Франција во осмина-финалето

Роналдо честел вечера во Доха, тројца од соиграчите не се појавиле

Де Брујне: Стари сме, немаме шанси да дојдеме до титулата